Bildanalys för elever på Individuella programmet, åk 9
Kursplan:
"Bilden har stor betydelse för människors sätt att tänka, läsa och uppleva sig själva och omvärlden. Vi omges ständigt av bilder som har till syfte att informera, övertala, underhålla och ge oss estetiska och känslomässiga upplevelser".
Syfte:
"I undervisningen ska eleverna ges möjligheter att utveckla kunskaper om hur man framställer och presenterar egna bilder med olika metoder, material och uttrycksformer. Undervisningen ska bidra till att eleverna utvecklar sin kreativitet och sitt intresse för att skapa. Den ska också uppmuntra eleverna att ta egna initiativ och att arbeta på ett undersökande och problemlösande sätt".
Semiotisk bildanalys
Lektionerna i min bildanalys vänder sig till elever på individuella programmet. Elevernas mål är att få ett grundskolebetyg. Eleverna har olika skolbakgrund och alla har inte gått i svensk skola så många år. Utifrån den verkligheten strävar jag efter att vara tydlig, strukturerad och förklara noggrant.
Eleverna får ett schema att arbeta efter.
När klassen besöker konstutställningar, fotoutställningar och gallerier så jag hoppas jag att det här upplägget ska fungera.
Jag hoppas att eleven ska utveckla och fördjupa sin upplevelse av bilder och parallellt genomgå en egen personlig utveckling.
I den här bildanalysen utgår jag från en utställning på Göteborgs Konstmuseum som heter :
Friction of idéas: Van Gogh, Gauguin, Bernard
Introduktion
Lektion 1
Jag skriver ordet bildanalys på whiteboarden.
Min fråga är:
- Vad kommer du att tänka på eller vad associerar du till när du ser ordet bildanalys?
Eleverna skriver på post-it lappar vilka tankar som kommer upp i huvudet. Jag sätter upp lapparna i olika grupper på whiteboarden som jag sedan läser upp.
Tillsammans går vi till Konstmuseet för en visning. Utställningen " Friction of idéas: Van Gogh, Gauguin, Bernard"
Innan eleverna går hem från museet väljer de en målning som de tycker om, som berör.
På denna utställning fick jag inte ta foto utan jag kopierade de valda bilderna ur utställningsboken.
Lektion 2 och 3
Eleverna skriver på post-it lappar vad de kommer ihåg från visningen på Konstmuseet. Jag sätter upp lapparna på whiteboarden i form av en minneskarta. Jag läser högt vad som står.
Jag går igenom schemat för bildanalys och kopplar det till innehållet i kursplanen.
Eleverna får bilden på den målning som de har valt och ett schema för bildanalysen.
Skrivarbetet görs i en loggbok.
Schema:
Vad du ser på bilden. (denotation)
Människor, föremål, färger, former, miljö
Vilka händelser sker?
Vilket perspektiv? ( nedifrån, uppifrån, rakt framifrån)
Vilken teknik?
Uppgift
"Du ska göra en skiss/ bild där komposition, former och riktningar, ljus och mörker visas"
blogg: Maria Boden
Vad betyder bilden? (konnotationer)
Vad kommer du att tänka på när du ser bilden?
Är det något i bilden som tilltalar dig?
Finns några tecken i bilden som kan ha betydelse?
Vad vill bilden tala om?
För vem är bilden gjord?
Vem är konstnären?
När gjordes bilden?
Vad får bilden dig att tänka på? (privat association)
Du ska skriva ner vad du kommer att tänka på när du ser bilden. Det kan vara en händelse eller en person som du associerar till.
Vilka känslor har du inför bilden?
Varför valde du denna bilden?
Uppgift:
Du ska måla av bilden, parafras, eller måla av ett parti som du gillar. Du ska använda akryl, guache eller pastell.
Lektion 4
Redovisning
Det kan ske på olika sätt:
I form av en utställning i klassrummet eller en offentlig plats i skolan.
I en muntlig redovisning i klassen
Tillsammans med en lärare.
Efter redovisningen reflekterar eleven över processen och funderar över vad som hände under arbetets gång, skriver i loggboken.
Har jag lärt mig något nytt?
Kommer jag att titta på bilder på ett annat sätt nu?
Vad var intressant under redovisningen?
Exempel på elevarbeten: Parafraser
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar